Prezidentští kandidáti - spíše noční můra, než jednoduchá volba

Už víte koho budete za pár dní volit do křesla, ke kterému my, Češi, vzhlížíme jako k něčemu posvátnému, ba až mytickému? Už víte, kdo by nám podle Vás měl příštích 5 let vládnout? Já ne. V tomto článku lze najít jen krátké zamšlení nad jednotlivými kandidáty, jejich pro a proti. Třeba to někomu pomůže, já zatím na rozuzlení čekám.

Celkem jedenáct vážných kandidátů přinesla historicky první přímá volba třetího prezidenta naší země. Do prvního kola z takzvané kvalifikace neprošli dva kandidáti - Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý. Pro někoho možná škoda, pro někoho ne, inu vše je věc názoru, ale já bych se rád krátce věnoval každému ze zbylých devíti kandidátů, mezi kterými se rozhodne o naší příští hlavě státu. 


MUDr. Zuzana Roithová, MBA: volební číslo 1
U paní Roithové musím na začátku říct, že dle volební kalkulačky (kde si můžete porovnat Vaše názory s názory jednotlivých kandidátů, odkaz zde) se nejvíce shoduji právě s ní, a to z celých 40%. Pro mě, jakožto studenta vysoké školy, je důležitý názor na školné na vysokých školách. Oba máme názor negativní, a protože i v ostatních názorech jsme si podobní, vypadá tato kandidátka celkem slibně. Za celou dobu v politice neměla žádný skandál, má akademické tituly, ale v negativech musíme přiznat, že za prvé - do této doby o ní nebylo téměř vůbec slyšet, a za druhé - její šance na postup do druhého kola jsou minimální.
 

Ing. Jan Fischer, CSc.: 2
Pan Fisher na mě velmi kladně působil v době úřednické vlády, kdy se jako dočasný premiér vyhnul různým trapasům a korupčním skandálům, nicméně jako prezidenta si ho představit nedokážu. Jsem radikálně proti komunistům, a tak si nedovedu představit situaci, že by nám jeden takový vládnul. Je pravda, že se od doby svého působení ve straně snaží od KSČM distancovat, nežádá si o její podporu, nicméně člen KSČ byl z prospěchářských důvodů a mou důvěru tento člověk, jako prezident, rozhodně nemá. Bohužel mi není zcela sympatický i jeho způsob vyjadřování - přílišná gestikulace, nepřiměřené zvyšování hlasu, problematické slovní vyjadřování. Jako klad bych u pana Fishera uvedl, že není (v současné době) spojen s žádnou politickou stranou.
 

Ing. Jana Bobošíková: 3
Paní Bobošíková je pro mě zcela nepřijatelnou kandidátkou. Ať už byly její důvody jakékoliv (odečítání hlasů panu Švejnarovi, vlastní prospěch, atd.), kandidovala již dříve za komunisty, a to je pro mě nepřekonatelná bariéra. V rozhovorech sice mluví upřímně, rozumně a se zájmem, nicméně její způsob: kam vítr, tam plášť je pro mě až směšný. Nevěřil bych jí, že se zvládne starat o stát, připadá mi lehce ovlivnitelná a prospěchářská. Také se mi nelíbí její sympatizace s Václavem Klausem, k němuž také nechovám zcela pozitivní vztah.
 

Taťana Fischerová: 4
Možná pro mě bohužel paní Fisherovou téměř neznám, nejsem podrobně informován o jejích programu a celkově se mi zdá, jakoby za ni mluvili jiní lidé a ona sama ani prezidentkou být nechce. V televizních debatách je nevýrazná, nevýrazná je i při osobním setkání na mítinku. Nejsem přesvědčen o tom, že by zvládla vládnout státu pevnou rukou. Šance na úspěch jsou pro ni bohužel též velmi malé.
 

MUDr. Přemysl Sobotka: 5
Pan Sobotka je velmi sympatický kandidát, se kterým se shoduji v mnoha názorech, bohužel pro mne v tom nejdůležitějším (školné na VŠ) ne. Nicméně i to by se dalo překousnout, ale vidím zde i další problém. Jeho celá kariéra je spjata s ODS, kvůli čemu mu bohužel nemohu dát hlas ani já, ani (dle mého názoru) spousta jiných občanů. Hrozba toho, že při vládě ODS by prezident schválil vše, co by si daná strana vymyslela je pro mě velká. Je to škoda, protože nebýt jeho členství v politické straně - navíc tak silné, že téměř vždy je schopna dosáhnout koalice, měl bych kandidáta, kterému bych se nebál vhodit svůj hlas. Ať už pro jeho názory, jeho minulosti - i minulost jeho otce a jeho patriotství, kterého si nesmírně cením.
 
Ing. Miloš Zeman: 6
Pan Zeman je pro mě nejmenší zlo v případě, že se plně neztotožním s jedním kandidátem. Nicméně nejmenší zlo není příliš vhodné při volbě prezidenta ČR. Jedná se o velmi zkušeného politika, kterému věřím, nicméně je pro mě nepřípustné, že si řekl o podporu komunistům a byl by schopen jmenovat komunistického předsedu vlády. Navíc - i když krátce - byl členem KSČ, a právě tato skutečnost je pro mě velmi důležitá. Existuje reálná možnost, že do druhého kola se probojují dva bývalí členové KSČ (z nichž jeden vstoupil do strany z přesvědčení, ale současně si řekl o podporu v prezidentské volbě, druhý vstoupil do strany z vlastních prospěchářškých důvodů), což spolu s výsledky posledních krajských voleb, kdy téměř vyhrála KSČM, považuji za skandální. 
 
Prof. JUDr. Vladimír Franz: 7
 
Pan Franz je jistým oživením volby prezidenta. Má sice moudré názory a dokáže si za nimi stát. Nicméně jeho šance na prezidenta dřímají v tzv. facebookové komunitě. Pro starší lidi je pan Franz naprosto nepřípustný, minimálně z hlediská vizáže, naopak pro mladou - svým způsobem rebelující komunitu - je pan Franz hrdina, za kterým by šli. Bude tedy záležet na účasti, tzv. facebookových dětí u voleb. Čím vyšší bude jejich účast, tím vyšší bude šance na úspěch, nicméně i když jsem pana Franze podpořil ve sbírání 50 000 podpisů, nejsem si zcela jist, že chci, aby byl náš příští prezident.
 

Jiří Dienstbier: 8
Pan Dienstbier je levicový kandidát, který se chlubí tím, že v roce 1989 bojoval na Národní třídě v čele studentů proti režimu, nicméně poté si klidně jde požádat o podporu komunisty. Tímto krokem mě naprosto odradil od možnosti jeho volby. Sice se jedná o člověka chytrého, rozumného s vlastními pevnými názory, které možná i zdědil po svém otci, nicméně jak jsem již řekl, chodit ke komunistům pro podporu je, pro můj názor, naprosto zásadní omyl.
 

Karel Schwarzenberg: 9
Kníže, který má s politikou neskutečně velké zkušenosti a i v zahraničí je poměrně váženým člověkem. To by byl zcela jistě vhodný kandidát na prezidenta. Bohužel jsou zde dvě ale. To první je opět moje osobní neshoda se zavedením školného na VŠ. Tím druhým je jeho spjatost s politickou stranou. Na internetu se šíří poměrně masivní kampaň za tohoto kandidáta, který má pravděpodobně největší šanci dostat se do druhého kola z politicky volených kandidátů, aby lidé odpustili od hlasování svých kandidátů s malou šancí a obětovali svůj hlas pro Karla Schwarzenberga. V části s touto iniciativou souhlasím, co si budeme nalhávat, šance ostatních kandidátů krom pánů Fishera a Zemana na postup do druhého kola jsou malé, nicméně jedná se o svobodnou volbu občanů a každý má právo volit si svého zástupce. 
 
Tímto jsem chtěl "projet" můj osobní názor na jednotlivé kandidáty, znovu opakuji, jedná se o můj názor, moji postupnou dedukci, jak jsem postupoval při svém rozhodování o své volbě. Přiznám se, že zatím 100% rozhodnutý nejsem, proto pokud máte svůj tip, či radu nebo nějakou informaci k výše zmíněných kandidátům, rád si jí přečtu v diskusi. Každopádně ačkoliv je tato volba první v naší historii, je velmi důležitá a doufám, že se "setkáme" u volební urny, protože samotný akt volení je někdy důležitější, než to, koho volíme.

Autor: Petr Vaněk | úterý 8.1.2013 8:05 | karma článku: 11,07 | přečteno: 975x
  • Další články autora

Petr Vaněk

Šádek vs. média

11.8.2014 v 20:51 | Karma: 11,45

Petr Vaněk

Sametová spravedlnost

16.2.2014 v 12:28 | Karma: 16,63